Тема
уроку: «Розкладання
різниці квадратів двох виразів на множники».
Мета:
навчити учнів застосовувати
формулу різниці квадратів для тотожних перетворень виразів (розкладати
многочлени на множники; розв’язувати
неповні квадратні рівняння виду ах² - b = 0; використовувати формулу для
обчислень; спрощення виразів); розвивати
комунікативну компетентність, логічне мислення, вміння самостійно набувати
нових знань та використовувати їх для досягнення поставленої мети; виховувати
вміння приймати рішення та відстоювати свою точку зору, прищеплювати інтерес до
предмету.
Хід уроку
І. Організаціний момент.
Добрий день, друзі! Сідайте.
Французький письменник XIX століття Анатоль Франс колись
сказав: «Учитися можна тільки з цікавістю. Щоб переварити знання, треба
поглинати їх з апетитом!». Давайте будемо притримуватись поради письменника:
будемо активними, уважними, будемо поглинати знання з великим бажанням. У
листку оцінювання, який лежить перед вами, ви будете виставляти оцінки,
отримані вами за кожний етап уроку. (Слайд № 1)
Тема сьогоднішнього нашого уроку «Розкладання різниці
квадратів на множники». (Слайд № 2)
Метою уроку є навчити
вас застосовувати формулу різниці квадратів для тотожних перетворень виразів
(розкладати многочлени на множники; розв’язувати неповні квадратні рівняння виду ах² - b = 0;
використовувати формулу для обчислень; спрощення виразів);
ІІ.
Перевірка домашнього завдання.
Відкривайте зошити. Перевіримо
виконання домашнього завдання. На моніторі розв’язання домашнього завдання.
Всього 10 прикладів, отже максимальний бал, який можна заробити, це 10 балів. (Слайд
№ 3, 4, 5,)
Будьте уважні. Виставляємо оцінку за домашню роботу в
лист оцінювання.
ІІІ. Підготовка учнів до активного засвоєння знань. Актуалізація знань.
На дошці записані завдання. Потрібно відновити записи –
вставити пропущені символи. Учні відповідають по черзі.
Завдання1. Відновіть записи:
Завдання2.
Подайте вираз у вигляді квадрата одночлена:
а) 4х²;
в)36m8; д)9 а4
в²;
б) 0,25а4;
г) а²в4; е)0,16х
10
(Слайд № 7)
( а) (2х)²;
в)(6m4)2; д)(3а2в)²; б)(0,5а2)2;
г) (ав2)2; е)(0,4х5)2 )
Дайте відповіді на питання (поміркувати):
а) Чому дорівнює різниця квадратів двох виразів?
(Різниця квадратів двох виразів дорівнює добутку різниці
цих виразів та їх суми. а² - в² = (а
- в) (а + в) )
б) Які перетворення
ми можемо зробити, якщо знаємо формулу різниці квадратів?
(розкладати на
множники; скорочено множити різницю двох виразів на їх суму; розв’язувати
рівняння; спрощувати вирази; застосовувати формулу для обчислень)
(Слайд 8)
Ø Висновок: Знаючи дану формулу, ми зможемо виконувати всі
ці перетворення, а в подальшому і скорочувати дроби.
Виставляємо оцінки за усну роботу в лист оцінювання.
ІV. Закріплення знань
і навичок.
Сьогодні ви будете грати роль
«дослідників», для того щоб закріпити використання формули різниці квадратів
для тотожних перетворень виразів.
Запишіть у зошитах число, класна робота.
Давайте запишемо формулу , яку ми сьогодні з вами вивчили
на уроці.
1.
Робота
з підручником:
№ 644 (1,2),
645 (1) Діти розв’язують на дошці.
№ 646 (1,4)
2.
Виконуємо завдання «Зашифроване слово» на картках (парна
робота):
Обчисліть,
оберіть правильну відповідь та заповніть таблицю. Зашифроване слово – великий
вчений математик давньої Греції. Назвіть його ім’я. (Слайд № 9)
1. 472 - 372 =____________________
Е. 840; С. –
840; А. 740.
2. 532 - 632 =____________________
И. 1160; Б.
106; В. -1160
3. 1262 - 742 =____________________
Ф. 8400; К.
10400; Г. -10400
4. 2132 -2122=___________________
Л. 4,25; Е.
425; О. 4.25
5. 0,8492 - 0,1512=________________
Ф. 0,798; І.
0,698; А. 0,598
6. 1012 – 992 =_________
З. 100; Т. 40;
Д. 400
Перевір себе
(Слайд № 10)
ЕВКЛІД, давньогрецький
математик. Працював в Олександрії в 3 ст. до н. е. Головний труд
«Початки» (15 кн.), який містить основи античної математики. Здійснив
великий внесок у розвиток математики.
Виставляємо оцінки за завдання в лист оцінювання.
3.
Виконуємо «Завдання – іспит» на картках (самостійна
робота над тестом):
Тест складено за зразком
матеріалу для складання іспиту в 9 класі в новій формі, тобто є завдання з
вибором відповіді, на відповідність, а в останньому завданні треба написати
тільки відповідь. На виконання тесту відводиться 5 хвилин.
Підпишіть тести.
1.Розкласти на множники 81х6у2
– 0,36а2:
а) (9х3у –
0,6а)( 9х3у + 0,6а); б) (9х3у –
0,6а)( 9х3у – 0,6а);
в) (9х3у +
0,6а)( 9х3у + 0,6а); г) (9х3у –
0,06а)( 9х3у + 0,06а);
2. Знайти подвійний добуток виразів 2х2
и 3у:
а) 6х2у; б) 12х2у; в) 6ху2; г) 12ху2.
3. Поставити
кожному одночлену у відповідність квадрат виразу:
а) 25х2у2; б)
9в4; в) 16с8.
1) (3в2)2 2) (4с4)2 3) (5ху)2 4) (9в2)2
а)"____; б) "____; в) "____.
4. Замінити
* одночленом так, щоб дана рівність стала тотожністю.
( * +3в4)2=25а4+30а2в4+9в8
а) 25а2; б) 5а2; в) 5а; г) 5а4.
5. Спростити
вираз: (0,8х+15)(0,8х-15) + 0,36х2. Відповідь:________________
Виставляємо оцінки за
завдання в лист оцінювання.
V. Домашнє завдання.
Опрацювати п.
19 , №№ 649, 650, 651 (парні)
VІ. Підсумок уроку.
Підрахуйте
свої бали і знайдіть середнє арифметичне на індивідуальні картці.
Немає коментарів:
Дописати коментар